Profesorskim okiem: Turniej U22 na mocne 3

img_8332__1482761151_83-6-201-54

Niestety, ze względu na zmieniające się i dziwne terminy meczów udało mi się obejrzeć tylko 1 i 1/3 spotkania (całe z Huraganem i 1/3 z Sokołowem Podlaskim). W sumie nasz udział w turnieju wypadł na mocne 3. Dlaczego na 3? Przede wszystkim dlatego, że zajęliśmy mocne trzecie miejsce. Wyraźne (podobno wyraźniejsze z przebiegu gry niż z wyniku) zwycięstwo w Siedlcach, a potem niestety nie udało się wygrać z silniejszymi drużynami z Wołomina i z Sokołowa. Wielka szkoda, że w meczach tych nie mogła zagrać Małgosia Kniefel. Jestem pewien, że byłaby sporym (może decydującym?) wzmocnieniem naszej drużyny.

Nie pociesza, że do przegranej z Huraganem Wołomin przyczynili się sędziowie. Bardzo rzadko piszę o pracy sędziów, zdaję sobie sprawę, że jako kibic nie do końca umiem patrzeć obiektywnie, a sędziowie jednak lepiej ode mnie znają się na przepisach i praktyce ich stosowania. Ale tym razem wyglądało to zbyt drastycznie, by sprawę przemilczeć. Staram się wierzyć, że to były zwykłe błędy, a nie celowe działanie.

Na mocne trzy także dlatego, że słabo wyglądała skuteczność rzutowa. Zwłaszcza tych za 1 (z Huraganem trafiliśmy 3/8, czyli 38%, z Sokołowem było trochę lepiej – 13/20, czyli 65%, ale to też nieco niższy wynik od oczekiwanego od drużyny tej klasy). I tych za 3 (z Huraganem weszły 3/25, czyli 12%; z Sokołowem nie było ani jednego trafienia, a od połowy trzeciej kwarty – kiedy udało mi się dotrzeć do hali – prób było 4). Wiadomo więc nad czym trzeba pracować.

Ale to nie znaczy, że nie było pozytywów. Jak zwykle na 5 oceniam waleczność i zaangażowanie. Dla mnie odkryciem była Justyna Kowalska ze swoją walecznością pod koszami, bardzo ambitną i skuteczną grą w obronie. Z zawodniczek, których wcześniej prawie nie znałem imponowały skutecznością pod tablicami także Martyna Majkut i Natalia Rozińska. Biorąc pod uwagę, że Justyna i Natalia są jeszcze nastolatkami, można się spodziewać ich dalszych postępów w grze i pożytku dla pierwszej drużyny. Bardzo mocnym punktem drużyny była Olga Kossmann, która w przekroju całego turnieju zdobyła najwięcej punktów dla Polonii (47). Dynamiką gry imponowała jak zwykle Iza Błajda. Choć nie przełożyło się to na aż tak okazały dorobek punktowy (21 w trzech meczach). Nieźle radziła sobie Ania Kolad (32 pkt), choć w ubiegłych sezonach widywałem ją z lepszą skutecznością rzutów z dystansu. Ale za to jest to niemal jedyna nasza zawodniczka co do której jestem spokojny, gdy staje na linii rzutów wolnych.

Turniej wygrał Huragan Wołomin pokonując w meczu o I miejsce Sokołów Podlaski 70:51. Nie widziałem na własne oczy, ale musiał to być zadziwiający mecz, bo w zwycięskiej drużynie punktowały praktycznie tylko dwie zawodniczki: Anna Pawłowska, która w trakcie całego turnieju zdobyła najwięcej punktów – 57, oraz Pola Dmochewicz, która w turnieju zdobyła punktów 56. Trzecia na liście strzelców turnieju była zawodniczka ostatniej drużyny, czyli Siedlec – Dominika Paczóska (55 pkt; widać w Siedlcach Dominiki z nazwiskiem zaczynającym się na Pacz… dobrze rzucają; w trakcie meczów wspominaliśmy z kibicami świetne rzuty z dystansu Paczki, grającej a naszym zespole w I-ligowym sezonie). Czwartym snajperem turnieju została nasza Olga Kossmann (47 punktów).

Ponieważ dotychczasowe informacje z turnieju docierały na stronę i profil w bardzo okrojonej formie, przytaczam na koniec pełne wyniki.

Ale jeszcze przedtem wypada powiedzieć: WESOŁYCH ŚWIĄT i SZCZĘŚLIWEGO NOWERO ROKU. Zawodniczkom, trenerom i wszystkim kibicom Polonii. Dziewczyny, dzięki za emocja mijającego 2016 roku. Dzięki za Waszą waleczność i za to, że po wielu z Was widać, że Polonia nie jest Wam obojętna, że cieszycie się z tego, że gracie właśnie w tym klubie. Jestem przekonany, że nowy rok będzie dla Was jeszcze lepszy. Więcej ciężkiej pracy i będziecie grać jeszcze lepiej. Osiągając dla siebie i dla nas ten cel sezonu, o którym na razie nie śmiem głośno mówić.

SKK Polonia – UKS Siedlce 62:50 (18:9, 8:12, 16:11, 20:18)
Punkty dla Polonii: Olga Kossmann 18, Ania Kolad 14, Justyna Kowalska 12, Iza Błajda 5, Małgosia Kniefel 4, Patrycja Szpakowska 3, Aleksandra Piechota 3, Dagmara Urbańczyk 2, Martyna Majkut 1

SKK Polonia – Huragan Wołomin 54:65 (22:15, 12:20, 15:13, 5:17)
Punkty dla Polonii: Olga Kossmann 19, Iza Błajda 12, Ania Kolad 7, Justyna Kowalska 6, Martyna Majkut 5, Natalia Rozińska 3, Patrycja Szpakowska 2

SKK Polonia – Sokołów Podlaski 45:58 (12:18, 11:11, 13:17, 9:12)
Punkty dla Polonii: Ania Kolad 11, Martyna Majkut 11, Olga Kossmann 10, Justyna Kowalska 6, Iza Błajda 4, Aleksandra Dacka 2, Weronika Zaworska 1.